Wyciskarka czy sokowirówka? Co wybrać do swojej kuchni?

Prędzej czy później podczas kompletowania sprzętów do swojej kuchni na pewno będziesz się zastanawiać, co wybrać – wyciskarka czy sokowirówka? Które rozwiązanie będzie zdrowsze, tańsze, wydajniejsze w użyciu i praktyczne? To zależy od Twoich celów kulinarnych. Zapoznaj się więc ze specyfikacją i najważniejszymi cechami tych sprzętów i ostatecznie podejmij decyzję – jaką wyciskarkę do soków wybrać, czy może najlepsza będzie sokowirówka?

Zdrowa dieta – to dieta pełna owoców i warzyw

Głównym argumentem przemawiającym za tym, by zaopatrzyć się w któryś z powyżej wymienionych sprzętów jest fakt, że oba mogą przyczynić się do podwyższenia spożycia przez nas owoców i warzyw. Przygotowywanie soków czy też koktajli, smoothie to jeden z najlepszych sposobów na „upakowanie” kilku porcji tych produktów w jednej szklance. Płynne przekąski są dużo łatwiejsze do spożycia, a do tego błyskawiczne w przygotowaniu. Zatem jeśli należysz do osób, które są zabiegane – tym bardziej szukaj odpowiedzi na kwestię „wyciskarka czy sokowirówka?”.

Wyciskarka wolnoobrotowa czy sokowirówka – oba te urządzenia przede wszystkim różnią się mechanizmem działania. Sokowirówka rozdrabnia i trze produkty takie, jak warzywa i owoce i przygotowuje z nich pulpę. Następnie z tej pulpy dopiero w sokowirówce wyciskany jest sok owocowy czy też warzywny. Silnik sokowirówki pracuje bardzo szybko, bowiem wykonuje do kilkunastu tysięcy obrotów na minutę. Niestety, choć to przyspiesza przygotowanie klarownego soku, to jest także jednym z wymienianych minusów sokowirówek. Mianowicie duża częstotliwość obrotów sprawia, że pulpa owocowa jest podgrzewana przez pracę silnika, a to może przyczyniać się do pogorszenia jakości żywieniowej otrzymywanego soku. Nie od dziś wiadomo przecież, że temperatura to jeden z czynników powodujących niszczenie zawartych w owocach i warzywach witamin, składników mineralnych, a także enzymów, polifenoli i innych. Ponadto nawet najlepsza sokowirówka będzie owoce i warzywa rozdrabniać, a nie miażdżyć i rozgniatać – jak ma to miejsce w wyciskarce wolnoobrotowej. Rozdrobnienie tkanki roślinnej także może przyczyniać się do wzmożenia procesów utleniania i pogarszać jakość soku. Jeśli jednak zdecydujesz się na ten sprzęt, to pamiętaj, że najlepsza sokowirówka to ta posiadająca ceramiczny nóż. Będzie bardziej wytrzymała i odporna na działanie kwasów zawartych zwłaszcza w owocach.

Jeśli nie sokowirówkę, to jaką wyciskarkę do soków wybrać?

Po przeczytaniu informacji o sokowirówce zapewne z góry zakładasz, że wybierzesz wyciskarkę. Jednak także wyciskarka do soków ma swoje zalety, jak i wady. Do tych pierwszych na pewno zalicza się jakość otrzymanego soku. Podczas pracy wyciskarki do owoców i warzyw nie mamy do czynienia z rozdrabnianiem tkanki roślinnej, a z jej miażdżeniem i rozgniataniem. Dzięki temu otrzymujemy czysty, klarowny sok, który nawet przez pewien czas po przygotowaniu, w trakcie przechowywania nie straci dużo na wartości żywieniowej. Dość, że w urządzeniu, jakim jest wyciskarka do owoców i warzyw, niwelujemy wpływ procesów utleniania na otrzymany sok, to dodatkowo nie mamy tu do czynienia z jego podgrzewaniem wskutek działania silnika. Częstotliwość obrotów wałka w wyciskarce do soków jest znacznie niższa od sokowirówki (nawet 100-krotnie niższa!). Plusem wyciskarki do soków jest też fakt, że można za jej pomocą wycisnąć (wytłoczyć) sok z wielu owoców i warzyw, nie tylko tych bardzo soczystych. Dodatkowo urządzenie to wykorzystuje soki zawarte w przestrzeniach międzykomórkowych w roślinach, a więc jest wydajniejsza – bowiem dzięki sokowirówce otrzymujemy sok tylko spomiędzy komórek, które zostały rozdrobnione mechanicznie.

Wyciskarka czy sokowirówka – czy już wiesz, co wybrać?

Zdajemy sobie sprawę z tego, że wybór wcale nie jest prosty. Jednak jest jeszcze jeden czynnik, który może pomóc rozstrzygnąć spór. Nawet najlepsza sokowirówka z reguły będzie tańsza, niż przeciętna wyciskarka do soków. Ta druga jest zwykle droższa z uwagi na gabaryty samego urządzenia, wykorzystane w jego produkcji materiały czy też szum marketingowy wokół tego „nowoczesnego” sprzętu. Jednak sokowirówka wcale nie wypada dużo gorzej od wyciskarki. Dlatego jeśli zamierzasz pić soki bezpośrednio po przygotowaniu (bo wtedy zarówno te z sokowirówki, jak i wyciskarki będą dobre pod względem jakości odżywczej), to może warto wybrać sokowirówkę. Z kolei dzięki wyciskarce do soków możesz zrobić napój, wykorzystując mniej owoców i warzyw na porcję, niż dla uzyskania takiej samej ilości płynu z sokowirówki. Decyzja co wybrać – wyciskarka wolnoobrotowa czy sokowirówka – pozostaje do podjęcia przez Ciebie, w zależności od Twoich możliwości. Jedno jest jednak pewne i pozostaje niezmienne – owoce i warzywa warto włączać do codziennej diety, a taki domowy sok zdecydowanie lepiej wypadnie – niezależnie, jakim sprzętem przygotowany – aniżeli sok leżakujący miesiące w kartonie.

 

Literatura

  1. Pyo YH, Jin YJ, Hwang JY. Comparison of the effects of blending and juicing on the phytochemicals contents and antioxidant capacity of typical korean kernel fruit juices. Prev Nutr Food Sci. 2014;19(2):108-114.
  2. Benton D, Young HA. Role of fruit juice in achieving the 5-a-day recommendation for fruit and vegetable intake [published correction appears in Nutr Rev. 2020 Mar 1;78(3):260]. Nutr Rev. 2019;77(11):829-843.