Właściwości odżywcze ostropestu plamistego

Ostropest plamisty to chętnie stosowaną rośliną leczniczą. Wyróżnia się szerokim zastosowaniem dzięki dużej zawartości sylimaryny, czyli kompleksu wpływających zdrowotnie flawonoliganów. Ostropest plamisty używany jest również w celu wspierania leczenia oraz profilaktyki chorób wątroby.

Czym jest ostropest plamisty?

Ostropest plamisty to roślina naturalnie występująca w rejonie Morza Śródziemnego oraz w Indiach i Pakistanie. W Polsce także znajdziemy uprawy tej rośliny, ponieważ dość dobrze reaguje na panujący tutaj klimat. Roślina należy do rodziny astrowatych i wyróżnia się prozdrowotne właściwościami dzięki dużej zawartości sylimaryny, działącej antyoksydacyjnie oraz przeciwzapalnie. Sylimarynę uzyskuje się z owoców ostropestu.

Ostropest plamisty to roślina o ciekawym wyglądzie, której cechą wyjątkową są zielone, nakrapiane białymi plamkami liście. Kwiatostany ostropestu mają wyrazisty, liliowy kolor.

Właściwości zdrowotne ostropestu

Ostropest działa antyoksydacyjnie likwidując wolne rodniki tlenowe, ponadto działa przeciwzapalnie i rozkurczowo. Wspiera pracę wątroby i zapobiega jej otłuszczeniu. Dba również o nerki, chroniąc przed tworzeniem się kamieni i piasku w nerkach. Stosując go w swojej diecie możemy także poprawić stan swojej cery.

Jak stosować ostropest?

Ostropest plamisty może być stosowany na wiele sposobów. W sklepach znaleźć można m.in. ostropest w torebkach. Są to mielone owoce do zaparzania oraz całe, nieprzetworzone owoce, które nazwać można kwiatami ostropestu. Używając saszetek do zaparzania możemy przygotować herbatę, która dostarcza do organizmu wartościowe związki, jednak na ich zdrowotne działanie trzeba trochę poczekać, zaś owoce ostropestu zalać należy zimną lub letnią wodą i odstawić na jakiś czas w przyciemnione miejsce. Po kilkunastu godzinach wytworzą one śluz, dopiero wtedy wywar można wypić.

Ostropest możemy także stosować w formie kapsułek oraz nalewek. Nie powinien być on stosowany przez dzieci, kobiety ciężarne i matki karmiące piersią.