Właściwości odżywcze jarmużu 

Jarmuż jest odmianą kapusty. Należy do rodziny kapustnych, jak kapusta, brokuł czy mizuna. Spotkać się można z kilkoma odmianami, różniącymi się wyglądem, kolorem, strukturą i smakiem. Liście jarmużu mogą być proste lub karbowane, o kolorze zielonym lub fioletowym, mogą smakować delikatnie lub z lekką goryczką.

Działanie zdrowotne jarmużu

Jarmuż działa przeciwzapalnie, przeciwutleniająco i przeciwnowotworowo. Zawdzięcza to swojej głównej substancji, którą są glukozynolany – wtórne metabolity roślin z rodziny krzyżowych (Brassicaceae), a dokładniej sulforafan, będący produktem hydrolizy glukozynolanów.

Na wrzody oraz nowotwory

Regularne spożywanie jarmużu zmniejsza ryzyko zachorowań na raka przewodu pokarmowego oraz raka płuc. Może też znacząco obniżyć ryzyko raka gruczołu krokowego i pęcherza moczowego. Sulforafan znajdujący się w jarmużu jest też istotny w walce z drobnoustrojami.

Jarmuż wspomaga funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego

Jarmuż zawiera w dużych ilościach witaminy i pierwiastki, które wspierają pracę układu sercowo-naczyniowego. Znajduje się w nim przede wszystkim potas, który wpływa na zwiększanie się drożności naczyń krwionośnych, (co w rezultacie prowadzi do spadku ciśnienia) oraz wapń, który jest ważny w odpowiednim pompowaniu krwi do wszystkich tkanek.

Jak jeść jarmuż?

Jarmuż może być spożywany w postaci wielu różnych dań, ale jego wartość zdrowotna jest zależna od sposobu przygotowania. Młode listki jarmużu powinno się jeść na surowo, na przykład w formie sałatek. Starsze liście zaś powinno zjadać się zblanszowane. Jarmuż spożywany jest również w postaci zup, soków, koktajli oraz surówek.