Właściwości odżywcze buraków

Burak ma mało kilokalorii, jednocześnie posiada dużą ilość witamin i składników mineralnych, również tych sporadycznie występujących w innych produktach.

Buraki wspierają układ krwionośny

Buraki są dobrym źródłem kwasu foliowego – witamy ważnej w przypadku niedokrwistości. Zakwas z buraka natomiast może ułatwiać wchłanianie żelaza.

Kwas foliowy, który znajduje się w burakach pozytywnie działa na rozwój płodu oraz pomaga usunąć z krwiobiegu homocysteinę, która może doprowadzić do chorób serca.

Buraki działają przeciwnowotworowo

Wyjątkowy kolor buraki zawdzięczają betaninie, która jest antyutleniaczem chroniącym przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Dzięki temu buraki są ważnym elementem diety w profilaktyce antynowotworowej.

Buraki zmniejszają dolegliwości związane z menopauzą

Panie przechodzące menopauzę zawsze powinny pamiętać o spożywaniu buraków – warzywa te neutralizują dolegliwości przekwitania: wspomagają pracę serca, zmniejszają ciśnienie krwi, niwelują uderzenia gorąca oraz zapobiegają migrenie.

Które buraki są najzdrowsze?

Burak ćwikłowy powinien posiadać jednolitą barwę oraz cienką skórę. Jego marmurkowata faktura świadczy o nadmiarze celulozy, która w żołądku fermentuje i jest ciężkostrawnaWarto wiedzieć, że najwięcej walorów smakowych i zdrowotnych mają odmiany Czerwona Kula, Glob F1 i Burak Opolski.