Catering dietetyczny oferuje bardzo wiele korzyści. Dzięki niemu mamy więcej czasu, lepiej i regularniej się odżywiamy, możemy także z jego pomocą osiągać cele sylwetkowe. Większość osób kojarzy catering dietetyczny z odchudzaniem i w tym właśnie celu zdecydowanie najwięcej ludzi wybiera dietę pudełkową. Ile można schudnąć z pomocą cateringu i jak to zrobić?

Catering dietetyczny – z czym to się je?

W zasadzie „je” się go z niczym więcej, ponieważ sam catering dietetyczny w swoim założeniu to forma całodziennej diety, zbilansowanej według potrzeb klienta, dostarczanej do niego codziennie pod drzwi. Jest to pełne dzienne wyżywienie, a zatem nie ma potrzeby dodawać do niego czegokolwiek innego, jeśli jest odpowiednio zbilansowany. Mowa tu oczywiście o dodawaniu ewentualnych przekąsek – inaczej ma się kwestia płynów, które niezależnie od cateringu dietetycznego należy codziennie spożywać w ilości około 1,5-2 litrów.

Wybór cateringu dietetycznego to przede wszystkim ogromny komfort związany z tym, że jedzenie codziennie jest dostarczane pod drzwi zamawiającego. Zatem klient jest niejako zwolniony z konieczności planowania zakupów spożywczych, gotowania, pakowania posiłków na cały dzień. Dzięki tylko temu, że nie trzeba robić codziennych zakupów, już można zaoszczędzić około 3 godzin w tygodniu! A doliczając do tego czas, który wcześniej przeznaczaliśmy na ugotowanie dania – liczba ta diametralnie wzrasta. Oszczędza się dzięki temu także sporo energii i sił witalnych – bowiem każdy wie, jak irytujące potrafią być popołudniowe zakupy, stanie w korkach, kolejkach…a do tego jeszcze świadomość, że po wizycie w sklepie trzeba dopiero przygotować sobie posiłek. Zatem wybór cateringu dietetycznego wydaje się jak najbardziej uzasadniony, szczególnie jeśli cierpisz na chroniczny brak czasu i/lub inspiracji do gotowania.

Co można osiągnąć dzięki cateringowi?

Oferta fit cateringów jest ogromna. W zasadzie można znaleźć w niej dietę dobraną do niemal każdych wymagań. Jeśli po prostu chcesz jeść zdrowo i nie pragniesz wykluczać z diety żadnych grup produktów, to wybierz Dietę Optymalną. Natomiast jeżeli w Twoim menu nie powinny znajdować się mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego – Dieta Wege jest dla Ciebie. Z kolei jeśli znajdujesz się w grupie pośredniej – niejedzącej mięsa zwierząt rzeźnych, ale z chęcią spożywasz ryby, jajka i nabiał – wybierz Dietę Wege + Ryby. Jednak rodzaj menu to nie wszystko, co oferuje dieta pudełkowa.

Dieta pudełkowa – ile można schudnąć?

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie – czy w ogóle catering dietetyczny pomaga w schudnięciu. I tak, i nie. Zanim jednak stwierdzisz, że wobec tego catering nie jest dla Ciebie – przeczytaj ten akapit do końca. Kiedy catering nie wspomoże procesu odchudzania? Wtedy, gdy dzienna kaloryczność tego, co spożywasz będzie wyższa od Twojego całkowitego zapotrzebowania na energię (CPM – całkowita przemiana materii). Do takiej sytuacji może dojść wtedy, gdy:

  1. Nieprawidłowo wybierzesz kaloryczność diety pudełkowej, przeszacowując swoje zapotrzebowanie – w konsekwencji codziennie będziesz jeść za dużo kalorii w stosunku do tego, ile ich potrzebujesz i – nawet mimo niedojadania do cateringu dietetycznego – wysoce prawdopodobne, że przytyjesz;
  2. Kaloryczność diety pudełkowej będzie prawidłowo dobrana, ale dodatkowo do dziennego menu cateringowego będziesz dojadać (lub dopijać!) zbyt dużo kalorii, co poskutkuje… a jakże, przytyciem.

A zatem odpowiadając na pytanie raz jeszcze – czy można schudnąć na cateringu dietetycznym, odpowiadamy: tak, o ile dobrze zostanie dobrana dzienna kaloryczność diety i nie będzie ona przekraczała (niezależnie czy z dojadaniem, czy bez) Twojego CPM. O tym, jak dobrze wybrać kaloryczność menu, piszemy nieco dalej w artykule. Wróćmy jeszcze jednak do pytania, ile można schudnąć, korzystając z cateringu dietetycznego. Otóż, jak na każdej zdrowej, dobrze zbilansowanej diecie (a nie głodówce) – średnia liczba zrzuconych miesięcznie kilogramów z cateringiem to 4-6. Z uwagi na fakt, że szybkość odchudzania może różnić się między ludźmi, trudno o dokładne oszacowanie liczby możliwych do zrzucenia kilogramów w danym okresie. Tempo chudnięcia zależy bowiem od wielu czynników, w tym:

  • Płci,
  • Stanu zdrowia,
  • Poziomu aktywności fizycznej,
  • Składu ciała,
  • Ilości wypijanych płynów,
  • Stosowanych leków, suplementów czy używek,
  • Wieku,
  • Kaloryczności diety.

Jak prawidłowo wybrać kaloryczność diety?

Istnieje kilka sposobów na dobranie kaloryczności właściwej dla wymagań naszego organizmu. Są to na przykład internetowe kalkulatory zapotrzebowania, za które nie trzeba płacić i które w prosty sposób wyliczają nasze zapotrzebowanie na kalorie. Jednak mają one jeden znaczący minus – są mało dokładne, a ponadto ludzie mają predyspozycje do przeszacowywania swojego poziomu aktywności fizycznej, przez co tym bardziej zaburza się ostateczny wynik podawany przez kalkulator. Aby wyliczyć swoje CPM jak najbardziej dokładnie, można skorzystać z wizyty u dietetyka. Ale sama konsultacja u specjalisty wynosi tyle, co koszt prawie dwóch dni cateringu. I tutaj catering dietetyczny wychodzi naprzeciw swoim klientom. W związku z tym, że diety składające się na fit catering są układane i nadzorowane oraz bilansowane przez eksperta – dietetyka, to ten sam specjalista może nieodpłatnie pomóc klientowi cateringu w doborze odpowiedniej diety.

Aby skonsultować się z dietetykiem, wystarczy napisać wiadomość lub zadzwonić – a specjalista chętnie wskaże, jaki rodzaj diety, a także jaka kaloryczność będą odpowiednie. Zanim oceni, ile kalorii potrzebujesz, zbierze krótki wywiad dotyczący Twojego codziennego trybu życia, aktywności, stanu zdrowia i Twoich wymagań. Z pewnością jest to najlepszy sposób na uzyskanie pewności co do wyboru kaloryczności diety cateringowej.

Podsumowując, podczas korzystania z cateringu dietetycznego można schudnąć. I nie chodzi tutaj tylko o to, że dzięki cateringowi zaczynasz jeść regularnie i zdrowo. Oczywiście te czynniki też mają pośredni wpływ na proces odchudzania. Jednak najważniejsze są kalorie – jeśli te dobierzesz prawidłowo (samodzielnie lub po rozmowie z dietetykiem) – po miesiącu możesz już ważyć kilka kilogramów mniej.