Catering dietetyczny to coraz popularniejsza usługa związana z żywieniem i – co ciekawe – nie dotyczy już tylko osób zamożnych. Z diety pudełkowej korzysta coraz większa rzesza ludzi – bowiem wystarczy raz spróbować, a potem trudno zrezygnować z komfortu, jakie dieta cateringowa ze sobą niesie. Na czym polega, co to jest dieta pudełkowa, komu się ją poleca i jakie ma zalety oraz wady?

Catering dietetyczny to usługa dostarczania posiłków na cały dzień (może to być dowolna długość abonamentu, na przykład tydzień, miesiąc) prosto pod drzwi klienta. „Zadaniem” kupującego jest w zasadzie tylko wybranie dogodnego rodzaju diety oraz kaloryczności i preferowanej godziny dostarczenia posiłków pod podany adres. Każdego dnia klient otrzymuje świeżo przygotowany zestaw posiłków w poręcznych pudełkach, które może zabierać ze sobą do pracy, na uczelnię, trening, wyjazd czy po prostu spożywać w domu w komfortowy sposób, bez myślenia o przygotowywaniu jedzenia samodzielnie. Pudełka z posiłkami są tak przystosowane, że można je bez żadnego ryzyka wkładać do mikrofalówki i szybko podgrzewać (np. w biurowej kantynie). Co nam daje taka usługa?

Dieta w pudełkach – za i przeciw

Zacznijmy od wymienienia potencjalnych słabych stron cateringu dietetycznego, ponieważ tych jest zdecydowanie mniej, niż zalet. Wybierając catering dietetyczny, przenosimy swoje zaufanie na kogoś innego, kto zajmie się planowaniem dla nas menu i przygotowywaniem go. Oczywiście w cateringu można wybierać spośród kilkunastu rodzajów diet i z pewnością można wybrać z nich coś dla siebie. Tym niemniej, klient ma nieduży wpływ na sam skład i rodzaj posiłków, chyba że skorzysta z oferty zupełnie indywidualnej.

Po drugie – cena. Choć diety pudełkowe z uwagi na konkurencyjność firm i ich coraz wyższą dostępność są coraz tańsze, to jednak koszt od około tysiąca do kilku (dwóch-trzech) tysięcy złotych miesięcznie może w niektórych przypadkach przewyższać domowy budżet przeznaczony na jedzenie dla jednej osoby. Ale biorąc pod uwagę, jakie korzyści można mieć z zakupu diety pudełkowej, może się okazać, że to wręcz dobra inwestycja, która w konsekwencji przyniesie nam więcej pieniędzy. Ale o tym za chwilę.

Na tym koniec ewentualnych minusów diety pudełkowej – ale uwaga! Każdy z nich można jednak zdecydowanie przekuć na korzyści, bowiem diety w pudełkach to ogromny komfort, wygoda i…oszczędność. Oszczędność czasu i energii, które normalnie poświęcilibyśmy na zaplanowanie swojego menu, sprawdzenie przepisów, zrobienie listy zakupów, pojechanie po zakupy i ugotowanie oraz zapakowanie posiłków (np. do pracy, szkoły). Czas, który zaoszczędzimy dzięki usłudze cateringu dietetycznego można wykorzystać na dodatkowe działania na przykład zawodowe (a więc zarobienie większej ilości pieniędzy) lub wykorzystać go z rodziną czy bliskimi osobami – a to wartość bezcenna. Z kolei kwestia „narzucania” pewnych ram w menu cateringu dietetycznego może być czymś pozytywnym, szczególnie dla osób, które nie umieją lub nie lubią gotować. Przyda się to też osobom, które czują się niepewnie w kuchni i nie znają zbyt wielu przepisów – podejrzenie tego, co i jak jest przygotowywane w cateringowym menu może okazać się doskonałą inspiracją!

Efekty stosowania diety pudełkowej

Najważniejszy jednak plus związany z dietą cateringową to możliwość osiągania swoich celów sylwetkowych za jej pośrednictwem. Jedyne, co trzebazrobić, to wybrać właściwą dietę (w czym, notabene, może pomóc dietetyk współpracujący z cateringiem, dzięki czemu upewnisz się, że wybrana przez Ciebie dieta w pełni pasuje do Twoich potrzeb) i trzymać się jej. Już po miesiącu stosowania dobrze dobranej diety odchudzającej możesz dzięki cateringowi schudnąć co najmniej 4-5 kilogramów. I to w zdrowy sposób, bez wyrzeczeń, głodówek czy restrykcji żywieniowych. Jeśli zaś Twoim celem jest zbudowanie masy mięśniowej, to przy regularnych treningach i korzystaniu z diety cateringowej o podwyższonej kaloryczności także jest to jak najbardziej możliwe. Catering dietetyczny może też wspomóc w chorobie, poprawiając Twoje wyniki badań i samopoczucie.

Rozwiązanie dla osób, które chcą zminimalizować czas przeznaczany na planowanie i przygotowywanie posiłków i/lub tych, którzy wolą spędzać go inaczej – z bliskimi, rodziną, w pracy, na treningu czy zajmując się swoim hobby – to dieta pudełkowa. Efekty, jakie ona przynosi, to nie tylko możliwość stosowania zbilansowanego, zdrowego i przygotowanego przez specjalistów pożywienia, ale też w pewnym sensie dobra inwestycja w swój czas, zdrowie i cele.